Târg de universități și consiliere în carieră

Pentru a-i sprijini pe elevii aflați în fața unei decizii importante, cea legată de viitoarea carieră, Liceul Teoretic “Ovidius” organizează a doua ediție a târgului de universități și consiliere educativă “Drumul în carieră începe azi”. Prima ediție, organizată în octombrie 2015,  ne-a dat ocazia de a avea alături de noi reprezentanți ai instituțiilor de învățământ superior și organizații care oferă consiliere în carieră, care și-au prezentat oferta în fața a peste 600 de liceeni.

Joi, 17 Noiembrie 2016, între orele 9:00 și 14:00, la Liceul Teoretic “Ovidius”, s-a desfășurat a doua ediție a târgului de universități și consiliere educativă “Drumul în carieră începe azi”. La acest eveniment, organizat în colaborare cu  Consiliul  Școlar al Elevilor “Ovidius”, au participat 8 universități (Universitatea “Ovidius” Constanța, Academia Navală “Mircea cel Bătrân”, Universitatea Maritimă Constanța, Universitatea “Andrei Șaguna” Constanța, Academia de Științe Economice din București, Universitatea din București, Universitatea Româno-Americană, Business Hospitality and Management School din Lucerna, Elveția) și 4 centre de consiliere educativă pentru învățământul superior. La eveniment au participat aproape 600 de elevi ai Liceului Teoretic “Ovidius”.

  • 2020 STEM Discovery campaign