Erasmus+ “Make Sense – Social Entrepreneurship for School Education” – curs destinat cadrelor didactice

Miercuri, 26 mai 2021, s-a desfasurat primul atelier de lucru din cadrul proiectului Erasmus+ “Make Sense – Social Entrepreneurship for School Education”. Scopul acestei întâlniri a fost acela de a prezenta celor 13 cadre didactice participante anumite principii ale antreprenoriatului social care pot fi integrate, ulterior, în demersul pedagogic.

Coordonatorul proiectului, prof. Carmen Bucovală, a prezentat etapele și activitățile proiectului, precum și modelul spațiului concurențial, ce poate fi aplicat și în activitățile didactice. Prof. Alina Roxana Chirilă le-a vorbit celor prezenți despre metoda “Cercetare-Acțiune”, cu ajutorul căreia se poate alege soluția optimă pentru o problemă prin discuții și colaborare.

Au fost discutate concepte precum: metoda gândirii laterale, analiza spațiul concurențial, matricea decizională, brainwriting, analiza NAF, etc. Toate aceste metode se constituie in premize ale unui proces de inovare a demersului didactic formal dar si non-formal.