Flacăra spiritului dobrogean

               Luni, 21 noiembrie 2022, Liceul Teoretic „Ovidius”, în parteneriat cu Instituția prefectului și ISJ Constanța, a sărbătorit Ziua Dobrogei. Activitatea numită „Flacăra spiritului dobrogean” a fost organizată de catedra de istorie, prof. Elena Nistor și prof. Anișoara Paris având și colaborarea d-nei prof. de educație muzicală, Crina Pavlicu. La activitate au participat ca invitați d-na Cristina Anghel, director al Liceului Teoretic „Ovidius”, d-l Silviu-Iulian Coșa, prefect al județului Constanța și d-na Magdalena Baciu-Iacob, inspector istorie în cadrul ISJ Constanța. Pe tot parcursul activității, Flacăra spiritului dobrogean a ars în curtea Liceului Teoretic „Ovidius”.

În cadrul activității, elevii liceului au prezentat câteva momente care simbolizează spiritul dobrogean, reprezentat de diversitatea etnică și culturală și bazat pe conviețuire pașnică, respect reciproc, colaborare, prețuirea tradițiilor și a culturii fiecărui grup etnic în parte. Au fost prezentate informații istorice, costume, tradiții, folclor, specifice diverselor etnii dobrogene.