Ia atitudine! Împreună pentru siguranța ta!

Vineri 18.02.2022 elevi din clasele a XII-a si a IX-a au participat la activitatea de prevenire din cadrul campaniei naționale “Munca fără forme legale – un pas mai aproape de traficul de persoane!”, căreia i s-a alăturat și proiectul educațional “Ia atitudine! Împreună pentru siguranța ta!”. Reprezentanți ai Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane  – Centrul Regional Constanța, Biroul de Analiză și Prevenirea Criminalității din Inspectoratul Județean de Poliție Constanța și Direcția Județeană pentru Sport si Tineret Constanța au vorbit elevilor despre traficul de persoane, formă de sclavie modernă, o amenințare asupra securității individului și valorilor sociale și morale. Specialiștii au atras atenția asupra riscurilor la care adolescenții se pot expune fie din lipsă de informare fie din  superficialitate