Școli prietenoase cu natura

Anul școlar a debutat cu înscrierea în proiectul „Școli prietenoase cu natura”, susținut de Societatea Ornitologică Română, un proiect ce are în vedere încurajarea elevilor să își împartă spațiul cu speciile urbanizate și chiar să le ajute prin acțiuni simple, precum amplasarea unui cuib artificial, unei adăpători sau hrănirea păsărilor pe timpul iernii. Activitățile desfășurate sunt dintre cele mai diverse și vizează cunoașterea speciilor care trăiesc în localități sau în jurul acestora prin participarea la concursuri precum Olimpiada speciilor, concursuri de desen, marcarea unor zile speciale din calendarul naturii, urmărirea migrațiilor de primăvară și toamnă.

Obiectivele proiectului sunt de a crea viitoarei generații mentalități pro natura, modelarea elevilor pentru a le insufla respectul pentru tot ce este viu. Proiectul continuă!