iEARN – Hello World

Liceul Teoretic “Ovidius” își continuă tradiția proiectelor de schimb educațional prin participarea – începând cu 1 octombrie 2022 – la proiectul de colaborare virtuală globală “Hello World”, găzduit de prestigioasa platformă educațională iEARN USA, o rețea prezentă în peste 140 țări. Fondată în 1988, iEARN USA (International Education and Resource Network – Rețea Internațională de Educație și Resurse) este o organizație globală, non-profit dedicată profesorilor și elevilor din preuniversitar la nivel mondial, sprijinindu-i în schimburile cros-culturale și în colaborarea prin intermediul tehnologiei sau a învățării prin proiect (project based learning).

Clasa a IX-a A, sub îndrumarea profesorului diriginte Rodica Crăciun, va participa la proiectul “Hello World” pe parcursul următoarelor cinci săptămâni, în care vor colabora virtual cu clase din alte cinci țări (SUA, Taiwan, Tunisia, Republica Moldova și Japonia). Obiectivele proiectului sunt: 1) de a dezvolta dialogul între clase, înțelegerea și respectul reciproc față de alte culturi și obiceiuri prin scurte mesaje de prezentare a orașului, comunității și școlii elevilor, și 2) de a permite elevilor să experimenteze un schimb educațional virtual în condiții de siguranță. Proiectul “Hello World” a fost dezvoltat de platforma iEARN special pentru clasele care participă pentru prima dată la un schimb educațional global virtual.

iEARN-USA aduce peste 30 de ani de experiență și cunoștințe în domeniul schimbului educațional virtual. Cu o rețea dezvoltată în fiecare din țările participante, iEARN pune în legătură profesori, școli și elevi din peste 140 de țări, dând partenerilor posibilitatea de a accesa o rețea în dezvoltare de educatori formați și experimentați în derularea de schimburi educaționale virtuale. Prin iEARN, elevii și profesorii vor:

iEARN-USA aduce peste 30 de ani de experiență și cunoștințe în domeniul schimbului educațional virtual. Cu o rețea dezvoltată în fiecare din țările participante, iEARN pune în legătură profesori, școli și elevi din peste 140 de țări, dând partenerilor posibilitatea de a accesa o rețea în dezvoltare de educatori formați și experimentați în derularea de schimburi educaționale virtuale. Prin iEARN, elevii și profesorii vor:

  • stabili legături cu și vor deveni parte a unei comunități globale,
  • dezvolta și folosi abilități de comunicare pentru a se conecta cu diferiți parteneri,
  • dezvolta deschidere și respect față de alte popoare, aparținând unor culturi și perspective diferite,
  • acționa colaborativ pentru a contribui semnificativ la comunitatea lor locală / globală, și dezvolta o cultură a grijii față de alții și față de planetă.