In virtutea pasiunii pentru franceza

In virtutea pasiunii pentru franceză, limbă romanică soră cu limba maternă, s-a menținut constant interesul elevilor pentru reprezentația dramatică sustinută într-un context a cărui coerență artistică este asigurată de profesorii coordonatori, Gavrilă Cristina și Gheorghiu Lavinia, al căror efort este conjugat de cel depus de profesorii Maria și Cornel Andreșoiu, în calitate de regizori.

Elevii se bucură de experiența prilejuită de ipostaza de actor în cadrul trupei ,,Mini-Amphitéâtre’’, munca lor fiind răsplătită an de an cu laurii succesului. Nerăbdarea generată de emoțiile punerii în scenă a fost probată și anul acesta când, pentru a cincea oara, trupa, expresie a abnegației unei echipe numeroase, a fost premiata cu un trofeu și o diplomă internațională. Recunoașterea a venit în spațiul italic, reprezentat de Sorrento, la Festivalul ,,Journées de théâtre scolaire francophone’’, participare favorizată de invitația Institutului Francez din Napoli. Experiența actoricească a cuprins interpretarea originalei piese ,,La longue marche de la Tour Eiffel vers le Champ de Mars’’, jucată în fața unui auditoriu animat de același entuziasm pentru teatrul în limba franceză. Elevii au avut oportunitatea de a participa la diferite ateliere ce au facilitat relaționarea cu tineri veniți din variate colțuri ale lumii. De asemenea, micii ovidiști s-au transformat și în veritabili exploratori, descoperind cu încântare frumusețea meleagurilor meridionale.

Ii dorim trupei: ,,Bonne continuation!’’

Bratu Neli

Demirgian Erin

Vasilescu Daria

Ciopa Ana

Roman Mihnea

Iacob Rareș

Popescu Radu

Pazu Andrei

Pantazi Constantin

Bâzâitu Teodor

Trifan Andi

Mureanu Răzvan

Naum Albert

Voicu Dalia

Mircioi Maria

Vicovan Cătălina

Coșug Ioana

Ibram Melis

Ruse Alexandra

Crăciunaș Teea

Secuiu Sabina

Rădulescu Andrei

Stoian Rareș

Maftei Andrei

Piron Olimpia

Neacșu Maria

Ionescu Olimpia

Ghenu Maia

Fulină Teodora

Fulină Costin

Baschinos Ioan

Ivănescu Robert

Dediu Vlad

Turiceanu Rafaela

Papazian Lucian Gogioiu Albert

  • 2020 STEM Discovery campaign