Lansarea Clubul Edison la Liceul Teoretic “Ovidius”

Edison este un proiect educațional național, inițiat de Fundația Educativa,  care își propune implementarea unor soluții și abordări pedagogice inovative, tehnologice și sociale care să permită dezvoltarea de abilități pentru viitor.

Scopul Clubului Edison este a ajuta tinerii liceeni să își atingă potențialul creativ, economic și de adaptare la noua piață a muncii, prin intermediul educației antreprenoriale și a celor mai noi inovații tehnologice, prin implicarea companiilor private, a societății civile, a administrației publice și a comunității academice din România în inițiative cu impact transformațional asupra sistemului de educație și asupra economiei viitorului, în scopul promovării celor 17 Obiective de Dezvoltare Durabilă ale Națiunilor Unite pentru perioada 2015-2030.

Unul dintre principiile Cluburilor Edison este cel al rezultatelor reale: scopul final este  acela de a crește viitori profesioniști cu o înțelegere fundamentală și aplicată a trendurilor și influenței tehnologiei; în același timp, credem că abilitățile antreprenoriale sunt esențiale la orice nivel al unei organizații, contribuind la dezvoltarea unei viziuni de ansamblu a oricărui proiect în care vor fi implicați. Cel mai important beneficiu este accesul timpuriu  la comunitatea Edison, având astfel ocazia de a face prima ofertă pentru tinerii care dezvoltă abilitățile căutate.

Activitatea va începe în septembrie 2021, în acest moment desfășurându-se promovarea clubului și recrutarea membrilor.