„Lecția națională de educație financiară”

În data de 18.10.2022, între orele 9:00-9:50, s-a desfășurat în mediul on-line lecția de educație financiară. Școala noastră a participat în cadrul programului „Să vorbim despre bani și bănci”, program desfășurat în parteneriat cu Banca Națională a României.

Astfel, la lecția națională de educație financiară au luat parte 30 de elevi ai clasei a XI-a E. Vorbitor și reprezentant al Băncii Naționale a României a fost doamna Nicoleta Istrate, care a atins subiecte de mare actualitate și interes precum:

  • – prezentarea Băncii Naționale a României;
  • – procedura de schimbare a unei bancnote deteriorate;
  • – ce poate să facă și ce nu poate să facă Banca Naționala a României;
  • – ce este indicele prețurilor de consum și cum ne afectează nivelul acestuia în viața de zi cu zi;
  • – informații referitoare la inflație;
  • – care este rata anuală a inflației la momentul actual;
  • – comparația între rata anuală a inflației actuale și cea previzionată în 2023.