„Viața în litere” – Erasmus Days

Vineri,14 octombrie 2022, în cadrul Erasmus Days, a fot lansat proiectul Viața în litere. Coordonatorii acestuia – profesori ai Liceului Teoretic Ovidius – Nadina Dima-Aldea, Florentina Ionescu și Deniz Trifan, s-au întâlnit cu bobocii ovidiști, într-o primă acțiune derulată în cadrul proiectului. Scopul întâlnirii a constat în cultivarea afinității lectorilor liceeni față de opera scriitorilor contemporani. Coordonatorii urmăresc insuflarea pasiunii pentru lectură, dezvoltându-le elevilor o percepție asupra literaturii ca o formă particulară de înțelegere a vieții ce nu poate fi normată sau turnată în șabloane, ci trebuie trăită, analizată și asumată. Evenimentul a captat interesul elevilor fascinați de universul scriptural surprins în creațiile autorilor contemporani și s-a desfășurat într-o atmosferă înmiresmată de idei creative, decriptare a simbolurilor și comunicare.