Liceenii și voluntariatul

Deoarece recunoaștem contribuția activităților de voluntariat la dezvoltarea tinerilor, considerăm oportună promovarea acestui concept, ca și prezentarea programelor de voluntariat în Constanța.

In ziua de 16 Februarie 2017, între orele 12:00-15:00, a avut loc evenimentul ”Liceenii și voluntariatul”, ediția a patra, organizat împreună cu Consiliul Școlar al Elevilor din Liceul Teoretic „Ovidius”.

Evenimentul s-a desfășurat sub forma unui târg de voluntariat, fiecare instituție/ organizație prezentă fiind invitată să prezinte oportunitățile de voluntariat pe care le oferă tinerilor.

La invitația noastră au răspuns aproape 20 de asociații din Constanța: Asociația Împreună pentru Viitor, Centrul de zi ARCA, Baylor Marea Neagră, ONG Mare Nostrum, ADAPTO – Asociația pentru Promovarea Egalității Între Tineri, Asociația Grupurilor Locale de Tineret Constanța, Asociația România – Dacia Casa Noastră, Asociația pentru promovarea educației creativ-ecologice si abilităților inovative, Centrul Român pentru Educație Economică, Interact Pontus Euxinus, Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Constanța, Asociația Studenților și Medicilor Voluntari Constanța, Fundația Giovanni Bosco, Youth Academy, Asociația Sportivă Sanasport, Asociația Generației de Azi, Youth Academy, Asociația Tineri parteneri pentru dezvoltarea societății, European Youth Parliament.

Peste 500 de elevi ai liceului au participat la acest eveniment, cca 200 dintre el inscriindu-se in programele de voluntariat propuse de asociatiile prezente