”Liceenii și voluntariatul” 2020

Pe 30 Ianuarie 2020, între orele 11:00-14:00, la sediul Liceului Teoretic „Ovidius”, a avut loc evenimentul ”Liceenii și voluntariatul”, ediția a șaptea, organizat împreună cu  Consiliul Școlar al Elevilor din Liceul Teoretic „Ovidius”.

 Evenimentul s-a desfășurat sub forma unui târg de voluntariat, fiecare instituție/organizație prezentă fiind invitată să prezinte oportunitățile de voluntariat pe care le oferă tinerilor.

         La invitația noastră au răspuns 14  asociații din Constanța, parteneri tradiționali ai liceului nostru sau noi organizații/instituții care ni s-au alăturat în desfășurarea proiectelor de voluntariat: Asociatia Impreuna pentru Viitor, ONG Mare Nostrum, Asociatia Grupurilor Locale de Tineret,  Asociatia Studentilor si Medicilor Voluntari, Asociația pentru promovarea educației creativ-ecologice si abilitatilor inovative,  Asociatia SWEET LAND,   AIESEC CONSTANTA,  Centru Român de Educatie Economică, Crucea Roșie, European Youth Parliament, Cercetașii României, Creative Life, Clasa Confucius, Constanța-Capitala Tineretului din România.