MECI DE DEZBATERI ONLINE

Vineri, 25 noiembrie 2016, s-a desfășurat  un meci de dezbateri, aparținând formatului World Schools, între echipajul Liceului Teoretic „Ovidius“ din Constanța  și cel al  Colegiului Național „Grigore Moisil“ din Onești.
Tema dezbaterii a surprins o întrebare de actualitate: școala românească pregătește elevii pentru viață ?

Echipajul Liceului “Ovidius”, format din elevii Pernici Andreea (clasa a XII-a D), Ciotu Cătălin (clasa a XII-a D) și Cucoară Marian (clasa a XII-a B) au susținut moțiunea aducând argumente precum diversitatea informației predate, deschiderea către piața muncii și dezvoltarea de abilități sociale, intelectuale și emoționale, pe când echipa opoziției a prezentat argumente care aduceau în prim-plan insuficiența fondurilor acordate educației și supraîncărcarea materiei.

Dezbaterea în mediul online s-a desfășurat sub coordonarea profesorilor de științe socio-umane Mihalașcu Victor (Liceul Teoretic „Ovidius“) și Duța Sburlan (Colegiul Național „Grigore Moisil“ Onești), cu sprijinul  directorilor celor două licee partenere, profesor Anghel Cristina, profesor Bereczi Mariana, și informaticienilor celor două licee.

Verdictul final a fost dat de către domnul profesor Valerian-Sorin Lungu, arbitru al dezbaterii, de la Colegiul  din Onești, după o sesiune de feedback utilă elevilor. Dacă anul trecut, ovidiștii au câștigat, anul acesta echipa opoziției, reprezentată de elevii Colegiului Național „Grigore Moisil“ a reușit să câștige.