Noaptea cercetătorilor 2018

Ca în fiecare an, în ultima vineri din Septembrie, tinerii interesați de știință și tehnică se întâlnesc pentru a demonstra cum putem aduce experimentele în viața noastră de zi cu zi – de la punerea în evidență a clorofilei sau extragerea ADN-ului din material vegetal până la cercetarea unor materiale cu proprietăți inedite (ooblek, un fluid cu proprietăți de solid).

Târgul de știință s-a bucurat de participarea unui număr mare de vizitatori, ca în fiecare an, fascinați de lumea relevată printr-un microscop sau lunetă. Anul acesta, Liceul Teoretic Ovidius a fost reprezentat de elevii:
Trancă Ionuț – XI E
Baroană Ioan – XI E
Acușboaei Alina – XI E
Moroșanu Cătălin – XII D
Panescu Antonia – X F
Oprea Theodor Alin – XII D
Ion Cosmina Theodora – IX D
Popescu Rareș – IX D
Raileanu Bogdan – X C
Mihail D. Andrei Alexandru XII D si prof. Sorina Leu si Carmen Bucovală

  • 2020 STEM Discovery campaign