Noaptea Cercetatorilor 2022

Elevii Liceului Teoretic „Ovidius” au participat la evenimentul Noaptea Cercetătorilor 2022
organizat de  Universitatea Maritimă
Constanta.

Două echipe, formate din Cătălina Chistruga, Miruna Lipici , Cristina Neacsu, și respectiv, Alessia Dragan, Sara Diaconu, Alesia Bujdoveanu și Ștefan Pisica au prezentat câteva experimente care au fost foarte bine primite de publicul format din copii și adulți, cu toții pregătiți să își dedice cateva ore în data de 30 septembrie pentru a lua parte la acest eveniment european. Fie că a fost vorba de microplasticul din apele mării negre, de producerea de bio-plastic sau de separarea pigmentilor clorofilieni folosind cromatografia plană, elevii Liceului Teoretic “Ovidius” au angrenat vizitatorii în realizarea unor experimente care au deschis o perspectivă atractivă spre lumea investigației  științifice.