O nouă etapă a proiectului Erasmus “Make Sense”

Formarea  competențelor digitale – o nouă etapă a proiectului Erasmus “Make Sense” la Liceul Teoretic „Ovidius”.

La sfârșitul lunii ianuarie, proiectul Erasmus+ „Make Sense – Social Entrepreneurship for School Education” a adunat partenerii într-un workshop online la care au participat 34 de profesori din 5 licee -partenere din patru țări – România, Slovenia, Italia și Irlanda de Nord.

Dezideratul proiectului este promovarea antreprenoriatului social prin intermediul instrumentelor și metodologiilor educaționale bazate pe integrarea modelelor Entrecomp și Competitive Arena.

Aflat acum în a doua etapă a dezvoltării unui curriculum specific scopului proiectului,  Liceul Teoretic „Ovidius” a prezentat modulul 2 – Digital & Tech – Based Competences, modul elaborat de prof. Alina Chirilă și prof Alina Nițu și care asigură formarea de  competențe necesare unui viitor antreprenor de succes.