RÉUNION DU RÉSEAU EURASIE

Întâlnirea  ,,Caravanelor euroasiatice’’

               „,Caravana celor 10 cuvinte” este un proiect cultural internațional ce angajează țări din 4 continente animate de dorința de a valoriza achizițiile de limbă franceză transpuse în contexte inedite. Acest demers vizionar este consecința inițiativei inspirate a directorului Teatrului Asphodèles, domnul Thiery Auzer, al cărui gest cultural prinde contur în Lyonul anului 2003. Proiectul s-a concretizat și datorită implicării Ministerului Culturii Franceze ce a propus crearea de ateliere lingvistice menite să apropie state îndepărtate, estompând, astfel, granițele politice prin legătura asigurată de FRANCOFONIE.

            Întâlnirea a fost deschisă prin prezentarea noilor ,,caravanieri’’, apoi inițiatorii proiectului au explicat conceptul de ,,Infolettre’’, enunțând, totodată, și dezideratele Caravanei. De asemenea, aceștia au adus la cunoștința participanților evenimentele ce se vor derula în prima lună  de primăvară, manifestări prilejuite de Săptămâna francofoniei: o masă rotundă dedicată ,,Zilei Internaționale a Drepturilor Femeii’’ – 8 Martie, întâlnirea caravenelor francophone, în cadrul ,,Zilelor Profesionale’’ din Narbonne, Bienala Limbilor.

            Interacțiunea on-line s-a încheiat cu dezbateri pe tema alegerii cuvintelor viitoare, domnul Thiery Auzer, mentor al proiectului, acordându-ne nouă – prof. Bucovală Carmen, Dima-Aldea Nadina și Trifan Deniz, onoarea de a fi propunători ai unui cuvânt definitoriu pentru cultura autohtonă.  Integrarea acestuia în seria celor 10 cuvinte ale  caravanei îl va angrena în vocabularul francofon, devenind expresie vie a apartenenței limbii române la romanitate.