OLIMPICI NAŢIONALI LA MATEMATICA

În perioada 2-6 aprilie, Constanţa a fost gazda celei de-a 63-a ediţii a Olimpiadei Naţionale de Matematică pentru elevii de clasele VII – XII la care au participat peste 400 de elevi din toată ţara.

Elevii Stanişor Dan Stefan şi Vantu Ioan Vladimir, clasa a VIII-a, sub îndrumarea doamnei prof. Cristina Homentcovshi, au obţinut menţiune şi medalie de argint, iar Tudose Ştefan Rares, clasa a VII-a, sub îndrumarea doamnei prof. Cristina Văcărescu, Premiul II şi medalie de aur. Tinerii matematicieni au trecut cu brio proba de baraj, fiind incluşi în echipa naţionala care va reprezenta România la Balcaniada de Matematică, juniori.

Olimpiada Naţională de Matematica nu este primul concurs la care ovidiţtii sunt câştigători.
Obţinerea de numeroase diplome şi premii la diverse competiţii matematice este rezultatul muncii şi efortului depus de către elevi şi profesorii care le-au stat alături precum şi recunoaşterea valorii şi inteligenţei acestora.

  • 2020 STEM Discovery campaign