“Ovidius” la Science On 2021

Pentru că anul acesta olimpiadele școlare nu s-au putut desfășura, un grup de olimpici de la diferite licee din țară, actualmente studenți la diverse facultăți cu profil științific din România și din străinătate, au pus bazele unui concurs dedicat elevilor de gimnaziu și liceu care au dorit să își măsoare cunoștințele și competențele, participând la prima ediție a unui proiect căruia îi dorim să rămână un punct de referința în peisajul competițional din domeniul științelor.

La această primă ediție au participat mai mulți elevi ovidiști, secțiunile stabilite de organizatori fiind: matematica, fizica, chimia, biologia, astronomia și științele pământului. Subiectele au vizat promovarea gândirii critice și  a creativității, într-un mod inedit. 

Victor Balaur, clasa a IX a F a obținut câte o mențiune la fiecare din secțiunile la care a participat – Fizică și Biologie. 

Felicitări, Victor! Felicitări tuturor elevilor participanți la acest concurs, cât și organizatorilor Science On 2021!