PREMII DE EXCEPȚIE LA UK INTERMEDIATE BIOLOGY OLYMPIAD 2021

Ca și anul trecut, elevii Liceului Teoretic “Ovidius” au participat și la ediția 2021 a olimpiadei UK INTERMEDIATE BIOLOGY OLYMPIAD, desfășurată on-line în perioada 7-14 Iunie. Anul acesta, la olimpiada deschisă elevilor cu vârste între 16 și 18 ani din întreaga lume, au luat parte aproape 9000 de tineri din 449 școli. Subiectele, elaborate de specialiști de la Societatea Regală de Biologie și Universitatea din  Warwick,  au avut un grad ridicat de dificultate și au vizat domenii precum genetica, fiziologia animală și vegetală, biochimia și taxonomia.

 Liceul Teoretic “Ovidius” a fost reprezentat de 12 elevi din clasele a IX-a – a XI-a. În urma evaluării lucrărilor, juriul a acordat mai multe premii elevilor liceului:  medalie de argint  – Victor Balaur (coordonator prof. Carmen Bucovală), mențiuni – Mirel Manda, Robert Aron, Iulia Munteanu (coordonator prof. Carmen Bucovală) și Maria Baicu (coordonator prof. Mădălina Munteanu).

Felicitări tuturor!