Șah în școală

În cadrul Liceului Teoretic “Ovidius” Constanța, a avut loc în data de 14.12.2021, prezentarea proiectului “Șah în școala”, proiect inițiat de specialiștii din cadrul Asociației Județene de Șah Constanța – Președinte prof. CLAUDIU Iordache, Federației Române de Șah și Clubului Sportiv “Gambitul Damei” Iași – Președinte prof. Vlad UNGUREANU. 

Sub coordonarea prof. Turchian GEAFAR și Dragoș-Octavian CIUCAN, 60 de elevi din ciclul gimnazial și liceal, au participat la o adevărată pledoarie pentru șah. Scopul proiectului este de a valorifica aptitudinile individuale într-un sistem organizat de selecție, pregătire și competiție a copiilor și juniorilor, precum și de îmbunătățire a stării de sănătate publică prin crearea unui cadru social și organizatoric favorizant.

Felicitări organizatorilor și participanților !