Salonul național de inventică și creație științifica pentru tineret – 2017

A 15 – a ediție a „Salonului Național de Inventică și Creație Științifică pentru Tineret” s-a desfășurat intre  22– 26 noiembrie 2017, la Complexul Expozițional Romexpo, București, în organizarea Ministerului Tineretului. În acest an Liceul Teoretic “Ovidius” a fost reprezentat de două proiecte :  Grădini în sistem aeroponic, realizat de Florescu Lorela; Matei Anastasia și “Obținerea plasticului din materiale neconvenționale realizat de Mociu Cosmina, Ialangi Bianca, ambele proiecte  coordonate de prof.dr. Carmen Bucovală. Proiectele au fost apreciate de juriul concursului pentru creativitatea și interesul demonstrat de elevii participanți. proiectul “Obținerea plasticului din materiale neconvenționale ” a fost recompensat cu o mențiune la secțiunea Științe aplicate.