Salonul Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret

Ministerul Tineretului şi Sportului,  Direcţia Programe şi Proiecte pentru Tineret şi Studenţi organizează în perioada 18-22 Noiembrie 2015, în cadrul Târgului Internaţional GAUDEAMUS – Carte de învăţătură 2015

Ajuns la a 14-a ediţie, salonul este portalul către lumi incredibile ale imaginaţiei, construit an de an de către câţiva tineri creativi şi ingenioşi, pasionaţi de cunoaştere şi inovaţie. Peste 50 de tineri vor prezenta anul acesta invenţii interesante şi vor aduce viitorul mai aproape, în cadrul celor trei secţiuni dedicate: ŞTIINŢE APLICATE (mecanică, electrică, optică, termotehnică, biotehnologie, nanotehnologie, aeronautică, astronautică etc); TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI (tehnologie care asociază utilizarea calculatorului şi informaţiile, care ajută să producă, să manipuleze, să comunice sau să difuzeze informaţiile); TEHNOLOGII ALE VIITORULUI (robotică, graphic design, arhitectură futuristă etc.)

La acest salon de Inventica, Liceul Teoretic “Ovidius” este reprezentat de elevele Bianca Brănescu și Mariela Crăciun, cls a XI a B, profesor coordonator Carmen Bucovală. Elevele prezintă un proiect legat de utilizarea ADD-urilor (dispozitive acustice) amplasate pe plasele pescărești ca modalitate de limitare a capturilor accidentale de delfini.