STUDY OPPORTUNITIES IN THE UK

Joi, 25 octombrie, Liceul Teoretic „Ovidius”, a fost gazda a doua prezentari sustinute de Matt Knapman, Course Director al Organizatiei SOL (Sharing One Languange) si Simon Parker, trainer specializat si study advisor.

In Aula Mare a liceului, elevii de clasa a XI-a au luat parte la prezentarea „Study Opportunities in the UK”, unde au primit informatii despre universitatile de prestigiu din Marea Britanie, precum si despre modul de aplicare la acestea. Elevii au aratat un interes deosebit si au primit raspunsuri in legatura cu examinari, cerinte de limba engleza si portofolii, precum si sustinerea financiara a studiilor.

Prezentarea a fost precedata de un atelier pentru profesori coordonat de Simon Parker unde acestia au primit sfaturi in legatura cu alcatuirea recomandarilor necesare elevilor la aplicare.

In Aula Mica, Matt Knapman a prezentat elevilor de gimnaziu programul de limba engleza oferit de organizația SOL din regiunea North Devon, program ce consta in cursuri de limba engleza adaptate nivelului elevilor, cazare la familii gazda si excursii la cele mai importante obiective turistice din zona. Prezentarea a fost cu atat mai interesanta cu cat unii din elevii prezenți  participaseră  deja la acest program si au impartasit colegilor impresii si fotografii.

  • 2020 STEM Discovery campaign