Târgul bucuriilor ninse

Liceul Teoretic “Ovidius” în colaborare cu Centrul de Resurse pentru Educaţie Economică Constanţa a organizat în perioada 17-18 decembrie, un târg cu decoraţiuni realizate de către elevii ovidişti, de la gimnaziu si liceu.

Înscrierile pentru voluntariat şi pentru participarea la târg au început încă din luna octombrie, elevii mobilizându-se în organizarea evenimentului.

Expozanţii au pus în vânzare diferite vizitatorii putând să aleagă decoraţiuni pentru brad, accesorii handmade, felicitări şi alte simboluri ale iernii. Organizatorii au avut pregătite mici surprize atât pentru cumpărători,cât şi pentru expozanţi. Mai mulţi elevi au ales să doneze câştigurile unor campanii de binefacere.

Întreaga manifestare s-a vrut o completare firească a orelor de Cultură Civică, Educaţie Antreprenorială şi de Economie, fiind apreciat atât de către elevii aflaţi in ipostaza de expozanţi, cumpărători sau voluntari CREE Constanţa, cât şi de către cadrele didactice înseși.

De asemenea, după cum ne-a declarat domnul profesor Victor Mihalaşcu, directorul CREE Constanţa, „a fost materializarea spiritului antreprenorial al viitorilor întreprinzători de succes”.

Liceul Teoretic “Ovidius” Constanţa este o şcoală deschisă valorificării potenţialelor variate ale tinerilor în activităţi de învăţare formale şi în activităţi extracurriculare, dezvoltând competenţe de comunicare şi sociale în spirit civic european şi democratic. Anticipând nevoile comunitare şi individuale, Liceul Teoretic “Ovidius” formează tinerilor capacitatea şi responsabilitatea deciziei privind propria carieră şi asigură competenţele necesare continuării dezvoltării profesionale în învăţământul superior.

CREE Constanţa a fost creat pe 18 februarie 2005 de către un grup de profesori, membri ai CREE, absolvenţi ai programelor naţionale de formare ale CREE şi ai programelor internaţionale organizate de National Council on Economic Education (NCEE) din Statele Unite ale Americii.

Directorul CREE Constanţa este profesor Victor Mihalaşcu (Liceul Teoretic “Ovidius” Constanţa), iar director asociat este profesor Cecilia Băraru (Colegiul Tehnic “Tomis” Constanţa). Sediul CREE Constanţa este la Liceul Teoretic “Ovidius”.CREE Constanţa îşi asumă misiunea, scopurile şi strategiile pe termen lung ale CREE, precum şi standardele şi materialele educaţionale inspirate de NCEE. CREE Constanţa are autonomie managerială şi financiară, dispunând de un subcont bancar propriu şi dezvoltă proiecte educative locale şi regionale.

  • 2020 STEM Discovery campaign