Tinerii Ambasadori în Lupta cu Schimbările Climatice la Liceul Teoretic “Ovidius”

Două eleve ale Liceului Teoretic “Ovidius” au participat la a zecea ediție a concursului național Tinerii Ambasadori în Lupta cu Schimbările Climatice, organizat în cadrul proiectului Angajament Pentru Climă, proiect implementat în parteneriat de Fundația Terra Mileniul III, Asociația Reper 21 și Școala Națională de Studii Administrative și Politice – SNSPA, cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Concursul a fost deschis destinat tuturor elevilor din ciclul liceal și gimnazial din România, preocupați de cauzele și efectele schimbărilor climatice și a fost organizat în preajma Conferinței  Națiunilor Unite privind Schimbările Climatice (COP 27) ce a avut loc în luna noiembrie în Egipt

Participanții la concurs au fost invitați să-și folosească imaginația și creativitatea pentru a răspunde întrebării „De ce avem nevoie de educație privind schimbările climatice?”

Andreea Dascălu (cls a IX-a, prof. coordonator Carmen Bucovală) si Alexandra Shell (cls a XI-a, prof. coordonator Cristina Mihălțeanu) au primit titlul de „Tineri Ambasadori” in cadrul festivității de premiere desfășurata recent, juriul apreciind argumentele aduse de cele 2 eleve, in favoarea constientizarii pericolului reprezentat de schimbările climatice.