Valoarea filosofiei în contemporaneitate

Miercuri, 2 noiembrie 2016, la Liceul Teoretic ,,Ovidius” din Constanţa a fost susţinută o dezbatere la care au participat elevi din clasele a XII-a, coordonaţi de profesorul de ştiinţe socio-umane Ramona Voiculeţ. Au fost invitați: Adrian Tudose și Iuliana Costaş de la asociaţia culturală Noua Acropolă.

Filosofia este interogaţie și dezbaterea şi-a propus să dezvăluie utilitatea ei în prezent prin adresarea unor întrebări. Filosofia este o artă de a trai pentru că ne învață să ne cunoaştem pe noi înşine și să punem bazele unei lumi mai bune.
Toţi participanţii au ajuns la concluzia ca întrebările filosofiei ne îmbogăţesc imaginația și diminuează siguranţa care împiedică mintea să speculeze.
,,…Prin măreţia universului contemplat de filosofie, mintea este înnobilată și devine capabilă de acea uniune cu universul care este binele suprem.” Bertrand Russell