Ziua Culturii Naționale

Ziua Culturii Naționale – 15 ianuarie  coincide cu Ziua nașterii poetului Mihai Eminescu,  despre care Tudor Arghezi afirma că “Fiind foarte român, Eminescu e universal”.

Liceul Teoretic Ovidius celebrează această zi prin evidențierea genialității sale, a spiritului său universal fără de care cultura noastră  ar fi pierdut un stâlp al societății și al evoluției culturale ulterioare. Criticul literar Tudor Vianu spunea că ”fără Eminescu am fi mai altfel și mai săraci”, iar Constantin Noica afirma că Mihai Eminescu reprezintă “omul deplin al culturii românești” ceea ce accentuează perenitatea poetului în spațiul cultural românesc  și universal.

Ziua Culturii Naționale a fost sărbătorită de elevii și profesorii Liceuui Teoretic Ovidius prin întoarcerea la poezia sa:

,,Recitindu-l pe Eminescu ne reîntoarcem, ca într-un dulce somn, la noi acasă” (Mircea Eliade).

Astfel, eleva Lavinia Stoica, îndrumată de profesor Crăciun Rodica, a realizat un booktrailer inspirat de poezia eminesciană “La Steaua”.