Primii pași în cariera de cercetător

Elevii clasei a XI a D a Liceului Teoretic Ovidius au avut ocazia să participe la proiectul Universității Ovidius Constanța de orientare în cariera de cercetător. O primă activitate s-a desfășurat în cursul săptămânii trecute, elevii având ocazia să afle cum se pot face primii pași în cariera de cercetător, alături de cadre didactice ale Universității Ovidius Constanța, șef lucrări. dr. Loredana Pazara, prof. dr. Daniela Căprioară,  dr. Enache Tușa. Din perspectiva științelor exacte, dar și a științelor sociale, mergând spre matematică,  medicină sau lingvistică, fiecare domeniu al cunoașterii oferă oportunități imense de cercetare și inovare.

Vizita profesorilor Universității Ovidius a reprezentant o ocazie excelentă pentru elevi de a veni în contact cu ariile de cercetare ce pot fi asociate unei viitoare profesii.