Rezultate foarte bune la concursurile de matematică

In perioada 5-6 noiembrie 2011 s-a desfăşurat la Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Galaţi, a XII-a ediţie a Concursul Interjudeţean de Matematică „Cristian S. Calude”, unde 2 echipaje de gimnaziu ale Liceului Teoretic „Ovidius” au câştigat locurile 1,respectiv 3.

 

Sub îndrumarea profesorilor Cristina Văcărescu si Cristina Homentcovschi, tinerii matematicieni au trecut cu brio proba individuală, desfăşurată sâmbăta, 5 noiembrie, obţinând 3 menţiuni (Ali Aydan Ege, clasa a VII-a, Vantu Vladimir  şi  Stănişor Ştefan, ambii clasa a VIII-a) şi premiul I (Tudose Ştefan Rares, clasa a VII-a).   Duminica, 6 noiembrie, s-a desfăşurat proba pe echipe şi barajul, unde echipajul „Elenii” (format din Tudose Ştefan, Cocea Bogdan şi Teleanu Cristian de la Scoala A. V. Radulescu, Murfatlar) a obţinut locul I, iar echipajul „Spartanii” (format din Stanisor Ştefan, Vantu Vladimir şi Ali Aydan), locul al III-lea.

 

In perioada 29-30 octombrie a avut loc secţiunea pentru clasele V – VII  a concursului Interjudeţean de Matematică „Cristian S. Calude”, la care elevii îndrumaţi de profesorii Dănilă Mirela si Arventiev Dorin, au obţinut 3 menţiuni (Necula Alexandru, Dumitrescu Roxana şi Hudişteanu Elena, clasa a V-a)

 

Concursul Interjudeţean de Matematica „Cristian S. Calude” poartă numele profesorului Cristian S. Calude, fost elev al Colegiului National „Vasile Alecsandri”, Galaţi şi în prezent, profesor la Universitatea din Auckland, Noua Zeelanda, şi este organizat în fiecare an de către catedra de matematică a colegiului in colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, Galaţi şi Societatea de Ştiinţe Matematice din România, filiala Galaţi.

 

In data de 29 octombrie a avut loc la Călăraşi concursul de matematică “ Ion Barbu – Dan Barbilian” la care elevii îndrumaţi de Cristina Homentcovschi,  Vantu Vladimir  şi  Stănişor Ştefan au obţinut 2 menţiuni.

 

Concursul „Ion Barbu – Dan Barbilian” este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare matematică. La secţiunea  pentru clasele V-VIII au participat 387 elevi din judeţele Argeş, Brăila, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Sibiu, Vâlcea, Vrancea, Municipiul Bucureşti, precum şi elevi din Bulgaria şi elevi din Republica Moldova.

 

Pregătirea pentru concursuri înseamnă atât pentru profesori cat si pentru elevi, munca si perseverenta, iar  rezultatele deosebite ale elevilor reflecta excepţionala pregătire si ii recomanda  pentru participarea cu succes la următoarele competiţii.

 

Prof. Anca Sima
Consilier de imagine

  • 2020 STEM Discovery campaign