„Acum pentru sănătate”, ediția I

Direcția Generală de Asistență Socială Constanța și Inspectoratul Școlar Județean Constanța, au încheiat în luna noiembrie 2021 un protocol de colaborare privind Proiectul „Acum pentru sănătate”, ediția I.

Proiectul este adresat elevilor din învățământul constănțean, pentru conștientizarea stării de sănătate și creșterea gradului de autoresponsabilizare pentru propria sănătate și pentru a celor din jur, inclusiv pentru sănătatea mediului. Obiectivul general al proiectului este formarea unei atitudini proactive pentru sănătate pentru elevii din școlile și liceele participante pe perioada anului școlar 2021-2022. Acest proiect se va desfășura la Liceul Teoretic ”Ovidius” Constanța, prin implicarea personalului medical, a cadrelor didactice, a diriginților și a conducerii, cu participarea elevilor de gimnaziu, în perioada 15 martie – 9 mai 2022,. Sunt propuse temele: Primul ajutor vine la școala și Ziua națională fără fumat ”Alege sănătos”.