Elevii de la Liceul Teoretic „Ovidius” Câştigători la NASA

La concursul internaţional anual NASA Space Settlement  2012, organizat de către faimoasa agenţie spaţială americană, elevii Liceului Teoretic OVIDIUS Constanţa au obţinut locul I.  Echipa formată din 8 membri (7 elevi – Ali Chaner, Enache Antonia, Grigoriu Iulia, Iliev Sergiu, Neaga Iana, Popa Oana, Veli Aila sub îndrumarea profesorului Maga Cristinel) au ocupat podiumul cu o lucrare deosebită ASTRAEA SPACE SETTLEMENT PROJECT, un proiect de staţie spaţială experimentală care poate reprezenta întâiul pas al omenirii către cucerirea spaţiului cosmic.

Prezenta la concurs a fost una semnificativa: 474 de proiecte, 1246 elevi înscrişi în competiţie, 19 ţări participante. Pentru aceasta performanţă, elevii şi profesorul lor îndrumător Maga Cristinel sunt invitaţi pentru a-şi susţine lucrarea şi de a participa la a 30-a Conferinţă Anuală de Cercetări Spaţiale, care se desfăşoară în SUA, Washington DC, între 24-28 Mai 2012.

 

„Am început să lucrăm din vacanţa de vară şi în toamnă proiectul a început să prindă contur. Datorită dedicaţiei fiecărui membru şi a perseverenţei noastre în ciuda dificultăţilor specifice ultimului an de liceu dar şi cu ajutorul domnului profesor Maga Cristinel, proiectul nostru a primit locul I, ceea ce ne bucură şi ne încurajează în stabilirea altor proiecte de viitor” a declarat Sergiu Iliev, de la clasa a XII-a E, membru al echipajului câştigător.