Extend the Lifecycle Innovation Camp

Elevele Ardeleanu Arina-Maria, Mate Mirela și Zulchefil Hayriye Aylin din clasa a XI-a, alături de doamna profesor Bucovală Carmen, de la Liceul Teoretic „Ovidius”,  au participat la concursul Extend the Lifecycle Innovation Camp, organizat de Junior Achievement Europe & Junior Achievement Asia-Pacific, împreună cu Bernhard Schulte Shipmanagement, competiție ce are ca scop rezolvarea unei provocări legate de industria marină.

Evenimentul s-a desfășurat în perioada 16-23 noiembrie 2022. Elevele din România au format echipă cu alte trei eleve din Filipine, iar provocarea de anul acesta a constat în găsirea unei idei inovatoare despre cum poate fi extins ciclul de viață al materialelor și articolelor utilizate în industria marină. Echipa formată din cele 6 eleve a venit cu ideea compostării deșeurilor organice pe o navă maritimă. Aceasta solutie ar permite reducerea risipei de mâncare și utilizarea mai sustenabilă a resurselor aflate la bordul navelor. Juriul concursului a apreciat atât idea găsită cât și modul în care echipa a lucrat pentru parcurgerea etapelor proiectului.