Simpozionul International “Responsabilitate Publica in Educatie”

In perioada 15-16 Iunie 2013, s-a desfasurat a V-a editie a Simpozionului International “Responsabilitate Publica in Educatie”, organizat de: MINISTERUL EDUCAŢIEI NATIONALE, INSTITUTUL DE ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEI BUCUREŞTI, SNSPA BUCUREŞTI, FACULTATEA DE COMUNICARE ŞI RELAŢII PUBLICE, LICEUL TEORETIC OVIDIUS CONSTANŢA, COLEGIUL NAŢIONAL DE ARTE REGINA MARIA CONSTANŢA SI FUNDAŢIA PENTRU PROMOVAREA COMPETENŢEI MAGISTER CONSTANŢA.

La simpozion au fost inscrise peste 100 de lucrari care au dezbatut aspecte legate de temele: Şcoala în mediul administrativ şi financiar – un portret naţional, Problematizarea ca metodă de management educaţional, Etica şi echitatea în şcoală, Parteneriatele – o soluţie viabilă pentru comunitatea educaţională, Strategii de implicare a părinţilor în activitatea şcolii,Relaţii publice în şcoli.

La sesiunile simpozionului a participat domnul prof. univ. dr. Marian-Traian GOMOIU, membru Corespondent al Academiei Române, presedinte de onoare al acestei manifestari.