Liceul Teoretic „Ovidius” – Școală PASCH

Liceul Teoretic „Ovidius” a marcat pe 3 octombrie, de Ziua Unității Germane, intrarea în rândul școlilor PASCH, ceea ce reprezintă colaborarea României cu Germania în scopuri educative.

Festivitatea a debutat cu o prezentare realizată de doamna prof. Gallinger Petra despre semnificația zilei de 3 octombrie. Elevii au ilustrat câteva aspecte ale populației germane care a trăit de-a lungul timpului în Dobrogea și au prezentat momente artistice.

Cu această ocazie, doamna prof. Gallinger a înmânat diplomele care certifică nivelul lingvistic B1 unui număr de 28 de elevi, care au susținut examenul în anul școlar 2022-2023. La finalul activității, liceul a primit placheta prin care se recunoaște apartenența școlii noastre la programul PASCH, prin care se urmărește perfecționarea actului didactic și studierea limbii germane în vederea obținerii certificatelor lingvistice, nivelul B1, B2 și C1.