O alta mobilitate Erasmus+ găzduită de Liceul Teoretic “Ovidius”

În data de 13 Octombrie 2023 s-a încheiat o nouă mobilitate Erasmus, găzduită de elevii și profesorii Liceului Teoretic “Ovidius”. Un grup de 15 elevi și 3 profesori de la Zespół Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych din Gdynia, Polonia, au petrecut o săptămână în România, participând la activități destinate lor.

Pe lângă vizitele la Universitatea Maritimă și la Academia Navală “Mircea cel Bătrân”, unde elevii români și polonezi au avut ocazia să se întâlnească cu reprezentanții mediului universitar și să ia parte la proiectele desfășurate în aceste instituții, un alt punct important al săptămânii a fost prezentarea proiectelor de antreprenorial social desfășurate de elevii liceului nostru în anul școlar trecut. Vizitele în județul Constanța au permis și realizarea de observații asupra calității mediului local și compararea cu observațiile făcute de elevii români în cadrul vizitei de proiect de la Gdynia, desfășurata la începutul lunii septembrie a acestui an.