Activitate Erasmus Days 2023-2024

Scriere creativă10 cuvinte pe podium / Dis-moi dix mots sur le podium/ Ten words on the podium

Erasmus Days reprezintă un moment definitoriu pentru marca Erasmus+, constituindu-se în prilej de diseminare a rezultatelor și de evidențiere a impactului proiectelor Erasmus +. Instrument fundamental în încercarea de restabilire a valorilor europene, Erasmus Days celebrează învățarea în Europa și dincolo de ea, cultivând sentimentul prieteniei, dorința de cunoaștere, toleranța, compasiunea, creativitatea, spiritul critic, unitatea.

            În contextul reconfortant și inspirațional al evenimentului, s-au reunit elevi ai claselor a X-a B, G, a XI-a B, C și a XII-a D, care și-au exprimat încântarea de a fi actori implicați în activitățile Erasmus. Întâlnirea a fost realizată sub îndrumarea doamnelor profesor Dima-Aldea Nadina, Ionescu Florentina și Trifan Deniz care, printr-un dialog viu, au insuflat elevilor dorința de manifestare în planul creației literare. Astfel, activitatea a fost animată de predarea ștafetei atelierului Slam en images, devenirea acestuia fiind evocată de eleva Farcaș Miruna ce i-a surprins longevitatea confirmată de cei 3 ani de activitate. Devenit tradiție, atelierul a fost pus în valoare de elevul Lazarovici Andrei care a destăinuit din culisele redactării revistei omonime, nr. 3, ce a reunit atât creații ale elevilor ovidiști, cât și articole semnate de profesori ai liceului. O surpriză pentru echipa proaspăt formată a fost prezența emoționantă a unuia dintre membrii echipei ce a pus bazele revistei, Sârbescu Adina, în prezent studentă la Arhitectură. De asemenea, a fost descrisă activitatea specifică cu conturul unui veritabil proces de creație, realizarea de slamuri în limba franceză și munca depusă de echipele de redacție. Noii membri au preluat sarcinile vechii echipe și au conștientizat importanța implicării active și necesitatea efectuării sarcinilor de lucru. A fost lansat și atelierul ,,Scriere creativă -10 cuvinte pe podium”,  ce îi va angaja în calitate de autori pe micuții claselor a VI-a A, B care își vor asuma rolul de creatori de texte literare pe teme interesante, adresate segmentului lor de vârstă. Activitatea a culminat prin premierea elevilor colaboratori din anul școlar anterior, ca o încununare a efortului comun susținut.