Proiectul Erasmus+ “Make Sense”

In zilele de 11 și 12 Noiembrie 2021, Liceul Teoretic „Ovidius” din Constanța, partener în cadrul proiectului Erasmus + KA 201, proiect de parteneriat strategic în educația școlară – no 2020-1-IT02-KA201-079793 – “Make Sense – Social Entrepreneurship for School Education”, a fost reprezentat la a doua întâlnire de proiect de prof. Carmen Bucovală, prof. Rodica Crăciun și prof. Cristina Anghel. Întâlnirea, desfășurată on-line, a vizat prezentarea modulelor ce vor sta la baza dezvoltării unui curs de formare a formatorilor (profesori de la liceele partenere din România, Slovenia, Italia și Irlanda de Nord). Modulul dezvoltat de prof. Alina Chirilă și prof. Alina Nițu vizează derularea de activități de formare în vederea promovării competențelor digitale și tehnice, parte a competențelor cheie, așa cum au fost ele formulate în documentele programatice ale Consiliului Europei. Acestea sunt privite ca priorități și în EntreComp, cadrul european al competențelor antreprenoriale, astfel încât, modulul dezvoltat de profesorii Liceului Teoretic “Ovidius” este o componenta cheie în viitoarea curriculă ce urmează a fi realizată în cadrul acestui proiect. În data de 12 Noiembrie 2021 s-a desfășurat  un eveniment de prezentare a proiectului “Make Sense”, eveniment la care au participat reprezentanți ai Junior Achievent Italia, Ashoka Italia, Universității ”John Cabot” Roma și ai Arezzo Ethic Academy.
  • Proiect Erasmus+