Urban-Up la “Ovidius”

Proiectul este promovat de Asociația “De-a Arhitectura”, scopul fiind de a trezi interesul și a focaliza atenția liceenilor asupra orașului și de a oferi metode de lucru testate deja care pot fi ulterior folosite de cadre didactice, de organizații non-guvernamentale, de autorități publice locale, pentru ca mediul construit să fie obiect de studiu și reflecție și pentru ca perspectiva liceenilor asupra mediului construit să conteze. La finalul proiectului, rezultatele vizibile ale participării la ateliere vor fi prezentate actorilor locali relevanți din fiecare oraș, dar și online, pe pagina proiectului, pentru a servi drept referință, în viitor, pentru activități legate de oraș derulate în licee sau în afara lor.

60 de liceeni de la “Ovidius”, din clasele a X a si a XI a, au avut ocazia să ia parte la atelierul ce a avut două activități – “Turul orașului”, respectiv “Un proiect pentru orașul meu”, susținute de arhitect Irina Filip și Ana-Maria Olteanu. Participanții s-au implicat în toate activitățile propuse, susținându-si punctele de vedere și făcând propuneri constructive pentru dezvoltarea viitoare a orașului nostru.

  • 2020 STEM Discovery campaign