Ziua cărților deschise

Liceul Teoretic „OVIDIUS” surprinde în fiecare an cu activități frumoase care destind atmosfera școlară și încântă atât elevii, cât si cadrele didactice. La inițiativa lui Alexandru Cartoafă, reprezentantul elevilor în Consiliul de Administrație, în coordonarea Iuliei Enuc, președintele Consiliului Școlar al Elevilor și cu susținerea profesorilor liceului, un nou proiect cu dublă valență și-a avut debutul pe 31 octombrie 2019, proiect intitulat „Ziua cărților deschise”. Cu un afiș sugestiv pentru ideea de lectură, acțiunea invită fiecare ovidist să lase o carte, pe care o apreciază, și să ia în schimb o alta. La acest schimb de cărți au fost invitați atât elevii de gimnaziu, cât și liceenii și au trăit experiența plăcută de a oferi știind că un alt copil se va bucura de cartea dăruită, supunându-se trăirilor incitante pe care lectura le generează. Elevii au mărturisit satisfacția resimțită în urma donației și plăcerea gândului de a aduce fericire unui bibliofil.