„ENGLEZEŞTE FĂRĂ PROFESOR”… UN NOU SUCCES AL TRUPEI DE TEATRU „OVIDIUS”

După succesele trupei de teatru „Ovidius” din anii trecuţi cu scenetele: „O scutire încurcată”, „Visul unei boboace”, „Fiţuica şi mobilul”, „Nu drogurilor”, „Judecata lui Jupiter”, „Visul unei boboace“, „Iubirea şi timpul” obţinând marele trofeu în cadrul festivalului naţional „Artiştii şcolilor româneşti”/ participarea la festivalul „Histrioniada liceenilor”, Cluj/ premiul „quod erat demonstrandum” pentru scenariul impus la festivalul pentru liceeni „Catharsis”,organizat de Liceul „Gheorghe Şincai, Bucureşti”/ selecţionarea pentru finala Festivalului Naţional de Arte pentru liceeni „LicArt” secţiunea teatru”, trupa nouă se impune şi ea pe scenele teatrului pentru liceeni.  În anul 2013-2014, trupa de teatru formată din cinci elevi – Popa Georgiana Silvia – clasa a XI-a, Irimia Andrei – clasa a X-a, Leca Mircea, Nemţeanu Diana şi Drăgan Adina – clasa a IX-a Rusu Şerban- clasa a X-a, Mazâlu Olga- clasa a XI-a, pregătind piesa „Englezeşte fără profesor” de Eugene Ionesco. Liceenii-actori au demonstrat, la Festivalului Internaţional de Teatru pentru Elevi „Aplauze” organizat de CNMB, că au talent şi că merită din plin aplauzele publicului. Ei au făcut spectacol la cea de-a VI-a ediţie. După două zile de competiţie, cei mai expresivi şi talentaţi adolescenţi au fost recompensaţi cu premii şi… aplauze, în Aula Magna a Universităţii „Ovidius”, acolo unde s-a desfăşurat şi concursul. „Lecţia” de teatru „Englezeşte fără profesor”, de Eugene Ionesco, le-a adus notorietate  ovideştilor, care au obţinut Premiul al II-lea. Ovidienii s-au remarcat şi la secţiunea interpretare, unde Mircea Leca a obţinut trofeul.