Concursul internaţional „Stelele Științei”

In perioada 19-20 aprilie 2013 s-a desfasurat la Galati Concursul internaţional „Stelele Științei”, organizat de Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, Școala Gimnazială nr. 28 şi I.S.J. Galaţi în colaborare cu Institutul Naţional pentru Fizica Laserilor, Plasmei şi Radiaţiei prin Center for Science Education and Training – CSET, ca activitate in cadrul proiectului de cercetare „Inquiry-Based Education in Science and Technology – i-BEST”.

La acest concurs Liceul Teoretic „Ovidius” Constant a fost reprezentat de elevele Ioana Marinescu si Ramona Stroe, prof. coordonator Carmen Bucovală, cu un proiect de cercetare in domeniul protecției mediului, pentru care juriul le-a recompensat cu premiul al III-lea.

La acelasi concurs au participat si elevii CHISELENCO GABRIEL si PAVALACHE ANDRA de la cls a V-a B, prof. Coordonator Florentina Mihăilă

  • 2020 STEM Discovery campaign